• Pomocy pielęgniarskiej udziela pani mgr Natalia Łaskowska

Gabinet  czynny w godz.: 8.00 - 15.30

• Edukacja zdrowotna od najmłodszych lat

• "Pamiętajmy, że praca pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania opiera się również na edukacji zdrowotnej od najmłodszych lat. Poniżej kilka zdjęć z zajęć z uczniami."

• Główne problemy zdrowotne uczniów:

• wypadki, urazy i zatrucia
        • próchnica zębów i choroby przyzębia
        • problemy zdrowia psychospołecznego
        • choroby przewlekłe i niepełnosprawność
        • choroby zakaźne
        • inne: zaburzenia wzroku, słuchu, zaburzenia wzrastania i dojrzewania, zaburzenia układu ruchu.

Fluoryzacja:

przyjęto, że grupowa profilaktyka fluorkowa może przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności na próchnicę zębów. Fluor jest jednym z pierwiastków śladowych zmniejszających podatność szkliwa na działanie czynników odwapniających i próchnicotwórczych, przez zwiększenie stopnia mineralizacji i przyspieszenie dojrzewania szkliwa. Działa także przeciwbakteryjnie w jamie ustnej, hamuje wytwarzanie kwasów przez bakterie. Fluoryzacja odbywa się 6 razy w ciągu roku szkolnego w odstępie 4-6 tygodni.

Współczesna koncepcja systemu opieki zdrowotnej nad uczniami wyrosła ze strategii Światowej Organizacji Zdrowia „Zdrowie dla wszystkich” i koncepcji promocji zdrowia. Zakłada ona, że

• podmiotem zainteresowania jest cała populacja uczniów oraz nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły
        • główny kierunek działań związany jest z promocją zdrowia; zachęcanie uczniów do identyfikowania własnych problemów, aktywnego uczestnictwa w doskonaleniu zdrowia.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie zakresu i organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą, profilaktyczna opieka zdrowotna obejmuje:

• testy przesiewowe polegające na wstępnej identyfikacji odchyleń od normy rozwojowej, zaburzeń, wad
        • postępowanie diagnostyczne w przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu przesiewowego, w celu potwierdzenia lub wykluczenia zaburzeń ujawnionych w teście
        • profilaktyczne badania lekarskie w zakresie:
        • indywidualnej oceny stanu zdrowia uczniów
        • kwalifikacji do zajęć wychowania fizycznego
        • zdrowotnej gotowości szkolnej uczniów
        • kwalifikacji do programów rehabilitacyjnych
        • ograniczeń dotyczących wyboru i nauki zawodu.
        • udzielanie pomocy w przypadku nagłych zachorowań, urazów, zatruć
        • edukację zdrowotną i promocję zdrowia.