• Czytanie rozwija rozum młodzieży,
          odmładza charakter starca,

          uszlachetnia w chwilach pomyślności,
          daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
          .

          J.CZECHOWICZ

           

          GODZINY PRACY BIBLIOTEKI w roku szk. 2023/2024

          Poniedziałek 8.00 – 15.30

          Wtorek 8.00 – 15.00

          Środa 8.00 – 15.00

          Czwartek 8.00 – 15.30

          Piątek 8.00 – 14.00

           

          Nauczyciele blibliotekarze:
          Halina Gładkowska
          Anna Puczyłowska

           

        • Wielkanoc w bibliotece

        • Święta Wielkanocne to radosny czas, który kojarzy się z wiosną, kurczakami i pisankami. Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie mieli okazję porozmawiać o zwyczajach, tradycjach i potrawach związanych z nadchodzącymi świętami. Nauczyciele czytali uczniom książki o tematyce wiosenno-świątecznej. Dzieci wykonywały różnego rodzaju ozdoby wielkanocne i wiosenne kwiaty. Świąteczne pisanki udekorowały korytarz szkolny.   Życzymy Wesołego Alleluja

        • Rok 2024 – Rokiem Polskich Olimpijczyków

        • Rok 2024 został ogłoszony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Polskich Olimpijczyków. Do tej pory w 23 letnich i 24 zimowych igrzyskach olimpijskich wystąpiło łącznie 3012 polskich sportowców. Nasi zawodnicy zdobyli 321 medali: 79 złotych, 96 srebrnych i 146 brązowych. W bibliotece szkolnej zaprezentowano uczniom wystawkę poświęconą polskim olimpijczykom.

        • Alfred Wierusz-Kowalski patron roku 2024

        • Rok 2024 został ustanowiony przez Radę Miejską w Suwałkach Rokiem Alfreda Wierusza-Kowalskiego w 175 rocznicę jego urodzin. W związku z tym, w bibliotece szkolnej została wykonana i udostępniona uczniom wystawka prezentująca postać wybitnego malarza urodzonego w Suwałkach.

        • Światowy Dzień Kota w bibliotece i świetlicy – 17 luty

        • W naszej szkole Dzień Kota obchodziliśmy przez dwa dni – w czwartek i piątek. Wcześniej w świetlicy uczniowie słuchali wierszy o kotach, a podczas zajęć plastycznych rysowali piękne kolorowe koty. Prace zostały wyeksponowane na korytarzu. W bibliotece przygotowano wystawkę książek z literatury pięknej
          i popularnonaukowej z kocimi bohaterami. Biblioteka zaprosiła na wspólne świętowanie przedszkolaków z grupy „O” i uczniów klas I. Najmłodsi wysłuchali bajki o „Kocie w butach”, a pierwszoklasiści obejrzeli teatrzyk kamishibai „Kotka Milusia”. Oprócz czytania i poznawania ciekawostek o tych tajemniczych zwierzakach, były też kocie pląsy.

        • Powstanie styczniowe na Suwalszczyźnie

        • 15 stycznia 2024r. na zaproszenie biblioteki szkolnej gościliśmy w naszej szkole historyka pana Andrzeja Matusiewicza.  Przedstawił on uczniom klasom VII i VIII prezentację na temat Powstania styczniowego 1863 – 1864 na Suwalszczyźnie, które było wielkim zrywem narodowym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. 

        • Dzień Babci i Dziadka w świetlicy i bibliotece szkolnej

        • Cały miniony tydzień poświęcony był tematyce dwóch specjalnych dni – 21 i 22 stycznia. To właśnie wtedy swoje święto mają babcie i dziadkowie. Na zajęciach w świetlicy  i bibliotece uczniowie chętnie opowiadali o tym, za co ich  kochają i wysłuchali wierszy tematycznie związanych z tym wyjątkowym świętem.  Powstało wiele pięknych i ciekawych portretów swoich ukochanych Dziadków.

          Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia  oraz wszystkiego co najlepsze.

        • Święta Bożego Narodzenia w bibliotece i świetlicy

        • Boże Narodzenie to dla wielu z nas najpiękniejsze święta w roku. Do biblioteki i świetlicy szkolnej również zawitał świąteczny nastrój. Przez cały grudzień nauczyciele czytali uczniom książki o tematyce zimowo-świątecznej. Rozmawiali na temat zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych. Dzieci wykonywały dekoracje świąteczne np. mikołaje, choinki, gwiazdki do ozdobienia świetlicy. Ubrano choinkę. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy kolędy. Przed świetlicą i w bibliotece zaprezentowano wystawki świąteczne. W bibliotece na czytelników czeka również wystawa książek prezentujących wiersze i opowiadania inspirowane magią Bożego Narodzenia.
          Życzymy wszystkim czytelnikom tym dużym i tym małym, by w czasie przerwy świątecznej udało się znaleźć chwilę na spotkanie z książką.

        • Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece i świetlicy

        • 25 listopada po raz dwudziesty pierwszy obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. W tym roku ten dzień przypadł w sobotę. Dlatego też w naszej szkole świętowaliśmy go przez 2 dni – w czwartek i piątek. W świetlicy dzieci rysowały pluszowe zabawki. Prace zostały wyeksponowane na korytarzu. 
          W bibliotece na wszystkich uczniów czekała wystawka „ Pluszaków” oraz książek, których bohaterem jest miś. Nasze „świetlicowe” dzieci wysłuchały wierszy o misiach oraz pobawiły się w zabawę „stary niedźwiedź mocno śpi”. Wielu uczniów - dużych i małych przyniosło do szkoły swoje pluszowe przytulanki. Największego misia zabrał ze sobą Eryk Jankowski z klasy III D. 
          Uczniowie z klasy I D przyszli z maskotami do biblioteki na pamiątkowe zdjęcie, a Maja Nowialis i Ula Żukowska z klasy IE podarowały swoje misie na wystawę. 

        • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone w świetlicy i w bibliotece 

        • „Obchody Święta Niepodległości
           to dzień radości i czas wspólnego świętowania”.
          Aby przybliżyć to święto naszym wychowankom, już od początku listopada 
          w świetlicy i w bibliotece prowadzone były różnorodne formy zajęć.  
          W bibliotece uczniowie czytali wiadomości o historii obchodów tego święta. Wykonali kredkami pracę plastyczną – flagę naszego kraju, która ozdobiła korytarz szkolny. Wysłuchali wierszy patriotycznych czytanych przez nauczyciela. Natomiast w świetlicy zapoznali się z symbolami narodowymi 
          – flagą, godłem, hymnem. Uczniowie czytali wiersze patriotyczne swoim kolegom. Tworzyli z różnych klocków biało - czerwone symbole narodowe. 

        • Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki

        • Uroczystość pasowania uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej odbyła się 
          30 – 31 października. Dzieci wysłuchały baśni „Brzydkie kaczątko” przedstawionej za pomocą teatrzyku kamishibai. Z dużą uwagą przyglądały się kolorowym ilustracjom. Zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek oraz dowiedziały się jak należy o nie dbać. Po takim wprowadzeniu pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie , że będą szanować książki oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Uczniowie mogli również wypożyczyć swoje pierwsze książki. 
          Życzymy małym czytelnikom wspaniałych wrażeń z przeczytanych lektur.

        • Aleksander Fredro w bibliotece

        • Z okazji przypadającego w październiku – Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece została zaprezentowana uczniom wystawka „230. Rocznica urodzin Aleksandra Fredry – patrona roku 2023”.
                    Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się kim był, co pisał i jak żył Aleksander Fredro zapraszamy.

        • 29.09.2023r. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 

        • To święto ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, a na jego patronkę wybrano Janinę Porazińską – autorkę książek dla dzieci i młodzieży.
          Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Głośne czytanie to dobra okazja do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu dziecka z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem.
                     Dlatego też przez dwa dni: 28 i 29 września w bibliotece szkolnej gościliśmy uczniów klas I oraz przedszkolaków. Dla młodszych czytano książeczki pt. „Traktorek Felek” i „Cysterna Hela”. Pierwszoklasiści wysłuchali opowiadania „Wielki wyścig”  z serii  Samochodzik Franek lub książkę „Szary Domek”. Czytaliśmy czasopisma dziecięce „Świerszczyk”  i „Kumpel” oraz rozwiązywaliśmy przyrodnicze zagadki.
                    Dzieci z dużym zainteresowaniem  słuchały czytanych utworów.

          Święto Głośnego Czytania warto obchodzić każdego dnia!

        • Z wizytą w bibliotece szkolnej

        • We wrześniu 2023r. biblioteka szkolna gościła najmłodszych uczniów naszej szkoły. 
          Była to pierwsza  wizyta pierwszoklasistów i przedszkolaków w bibliotece. 
          Dzieci obejrzały wypożyczalnię,  czytelnię oraz magazyn książek.  Usłyszały jakie książki i inne materiały gromadzi biblioteka oraz dowiedziały się jakie są zasady wypożyczania książek  i zachowania się w bibliotece.

        • Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka

        • 1 czerwca biblioteka i świetlica czynnie wzięły udział w Pikniku Rodzinnym zorganizowanym w naszej szkole z okazji  Dnia Dziecka.
          Przygotowano quiz czytelniczy i bajkowe zagadki. Każde dziecko zostało nagrodzone. Nasze stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. 
          A nagrodą dla nas była radość i uśmiech dzieci.

        • „Ola z ulicy Krzywej”

        • Sejm RP ogłosił rok 2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Z tej okazji w naszej szkole 28 kwietnia gościliśmy nauczyciela historii i konsultanta Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach pana Grzegorza Kalejtę. Przedstawił on uczniom klas VII i VIII prezentację o życiu i patriotycznej działalności wspaniałej suwalczanki. Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży. 

        • Wiosenne czytanie w bibliotece

        • „Idzie Wiosna polami, niesie koszyk z kwiatami.
          Tam, gdzie stąpnie zieleni się trawa.” 

        • Szkolny Konkurs Czytelniczo-plastyczny „Mój ulubieniec kot”

        • Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczo-plastyczny dla klas I - III , którego bohaterem był kot. Wpłynęło dużo ciekawych prac.
          Nagrodzono prace:
          I miejsca:
          1. Aneta Kazimierska kl. III B
          2. Nikola Szkarnulis kl. II D
          3. Lena Witkowska kl. III B
          4. Kacper Klaus kl. II B
          5. Laura Ciszewska kl. II D​​​​

           II miejsca:
          1.  Zofia Tomaszewska kl. II D
          2.  Agata Karwel kl. I B
          3.  Bartosz Bodnar kl. II D
          4.  Wojciech Witkowski kl. II B

          III miejsca:         
          1. Katarzyna Szymaniak kl. II D
          2. Maja Gnoza kl. I C
          3. Gabriela Hołdyńska kl. III B
          4. Nadia Tylenda kl. I C

          Wyróżnienia:
          1. Kacper Siemiaszko kl. II B
          2. Antoni Rzymski kl. I B
          3. Michał Ostaszewski kl. III B
          4. Patryk Gustaw Ryrych kl. I B
          5. Rafał Borkowski kl. II D

        • 17 Luty – Międzynarodowy Dzień Kota

        • „Szare, bure i pstrokate, wszystkie koty za pan brat,
          Mają drogi swe i płoty, to po prostu koci świat”.

          Wszystkie koty na świecie obchodziły po raz  kolejny swoje święto. Wraz z mruczkami świętowali także ich miłośnicy, uczniowie  kl. I – III. W bibliotece szkolnej przygotowano wystawkę książek z literatury pięknej i popularnonaukowych o  tych tajemniczych czworonogach. Uczniowie z zaciekawieniem poznawali informacje i ciekawostki o kotach.  Obejrzeli teatrzyk kamishibai „Kotka Milusia” oraz wysłuchali wierszy o kociej tematyce. Dzieci miały okazję pobawić się wspólnie w kocie pląsy. 

           

          • Aleksandra Piłsudska patronką roku 2023

          • Głównym motorem jej życia był patriotyzm -
            „Kto się urodził Polakiem, ten musi być patriotą”

                W związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz suwalskich radnych roku 2023  - Rokiem Aleksandry Piłsudskiej w bibliotece szkolnej zaprezentowano uczniom od 10 lutego wystawkę dotyczącą jej życia.
                W tym roku przypada bowiem 140 rocznica urodzin oraz 60. rocznica śmierci urodzonej w Suwałkach działaczki niepodległościowej i społecznej. 

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        • W roku szkolnym 2022/2023 nasz szkoła przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Priorytet 3 – zakup nowości wydawniczych.
          Biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o lektury z nowej podstawy programowej i nowości czytelnicze, zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników. Dokupiono lektury z dotychczasowego kanonu.
          Zakupy książek były konsultowane z uczniami, Radą Rodziców i nauczycielami. 
          Przy zakupie uwzględniono również potrzeby osób niepełnosprawnych – zakupiono książki z dużymi literami, z tekstem dzielonym na sylaby oznaczonym innym kolorem, z małą ilością czytanego tekstu i kolorowymi, pięknymi ilustracjami. Zakupiono także literaturę piękną o tematyce historycznej oraz pozycje popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży. Biblioteka prezentuje wybrane pozycje z zakupionych książek. 
          Zapraszamy do biblioteki.

        • „Uroki zimy” w bibliotece

        • Na­sza zima bia­ła,  
          Chu­s­tą się odzia­ła, 
          Idzie, idzie do nas w go­ści, 
          W srebr­nych bla­skach cała! 
          M. Konopnicka

          Choć na dworze szaro i ponuro to w bibliotece biało i zimowo. Zimowy krajobraz to połączenie bieli i śnieżnego puchu. Zima, to ulubiona pora każdego czytelnika.  
          To właśnie wtedy, gdy szybciej zapada zmrok, jest zimno i mroźnie, spełniamy marzenia i zanurzamy się w magiczny świat książek. 
          Drogi czytelniku  -  na wystawie prezentujemy ilustracje, wiersze i książeczki o tematyce zimowej.

        • Mikołaje w szkolnej bibliotece

        • „Niech te święta, tak wspaniałe, będą całe jakby z bajek, niechaj gwiazdka z nieba leci, niech Mikołaj tuli dzieci…”

          W bibliotece od 6 grudnia zagościły Mikołaje. Na zajęciach czytelniczych w bibliotece i w świetlicy prezentowano książki o tematyce zimowej i świątecznej. Zapoznawano dzieci ze zwyczajami świątecznymi panującymi w Polsce i na świecie. Czytano im wiersze i opowieści związane ze świętami Bożego Narodzenia. Dzieci rysowały wymarzonego Mikołaja. Prace wywieszono w bibliotece.

        • Światowy Dzień Pluszowego Misia

        • Światowy Dzień Pluszowego Misia
          „Miś jest mały i puchaty,
           Miś jest fajny i kudłaty, 
          Miś jest gruby jak ta kula,
          Misia zawsze się przytula.”
          Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Od 1902 roku pluszowe misie  podbiły serca dzieci na całym świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny
          I dlatego też we wtorek, 22 listopada biblioteka i świetlica szkolna zaprosiły uczniów z klas I – II przebywających po południu w świetlicy do wspólnego świętowania Dnia Pluszowego Misia. 

          W bibliotece na dzieci czekały misie - małe, duże, kolorowe.  Każdy z nich był piękny i wyjątkowy. Uczniowie mogli obejrzeć wystawę książek o misiach. Już jutro można je wypożyczyć do domu. Wysłuchali wierszy, których bohaterem był miś. Wykonali wspólną pracę plastyczną. Bawili się przy piosenkach „Stary niedźwiedź”, „Pluszowy miś”, „Jadą , jadą misie”.
                   Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.

        • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

        • „W historii Polski, tak się składa,
          był kiedyś ponad wiek niewoli.
          Jedenastego listopada
          nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

          I wtedy myśl powstała taka,
          by przez szacunek dla przeszłości,
          ten dzień na zawsze dla Polaka
          pozostał Dniem Niepodległości.”

          W bibliotece szkolnej zaprezentowano uczniom wystawkę dotyczącą 
          11 listopada 1918 roku – jednej z najważniejszych dat w dziejach Polski.

        • List do rodziców - „Dlaczego warto czytać dzieciom książki?”

        • „ Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                                                    Wisława Szymborska

           

        • Pasowanie na czytelnika

        • Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej odbyło się 07.11.2022 r.  
          To oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona jej czytelników. Dzieci wysłuchały opowiadania Zofii Staneckiej „W bibliotece”, poznały parę wierszy o książce i bibliotece.. Odgadywały bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. 
          Po tym  wprowadzeniu uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. 
          Chcemy, aby biblioteka kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym 
          i przyjaznym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
          Życzymy wszystkim, aby miłość do książek i pasja czytania towarzyszyła Wam na co dzień.

        • Głośne czytanie w świetlicy

        • Czytanie jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu w świetlicy. Dlatego też staramy się, aby spotkania z książką były częste. Jest to dobra okazja do promowania czytelnictwa wśród uczniów najmłodszych klas. Czytanie rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę i uczy myślenia.  

        • Z wizytą w bibliotece

        • We wrześniu biblioteka szkolna gościła najmłodszych uczniów naszej szkoły. Była to pierwsza  wizyta pierwszoklasistów w bibliotece.
          Dzieci poznały zasady korzystania ze zbiorów biblioteki oraz sposób wypożyczania i oddawania książek. Z uwagą słuchały informacji dlaczego warto czytać i szanować książki. Każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę. 
                  Mamy nadzieję, że od tej pory pierwszoklasiści będą często odwiedzali szkolną bibliotekę.