• Nauka i aktywność

     • 20 grudnia klasa 6a wybrała się na warsztaty do centrum SOWA, gdzie skorzystała z oferty zajęć z odkrywania, wyobrażni i aktywności, następnie udała się na miejskie lodowisko, by spędzić aktywnie czas.
      Coś dla umysłu i ciała.

     • Konkurs na kartkę świąteczną i  ozdobę 3D rozstrzygnięty!

     • Jury po burzliwej naradzie wyłoniło zwycięzców konkursów.
      W konkursie na kartkę jury przyznało:
      I miejsce - Filip Auron II B
      II miejsce - Julian Witkowski I A
      III miejsce - Filip Staszkiewicz I A i Paweł Chalecki II A
      W konkursie na ozdobę świąteczną wykonaną w technice 3D przyznano następujące miejsca:
      I miejsce - Maja Szyszkowska 6C
      II miejsce - Szymon Szyszkowski 4C
      III miejsce - Blanka Słabińska 7D
      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim życzymy wesołych świąt Bożego Narodzenia!

     • Święta Bożego Narodzenia w bibliotece i świetlicy

     • Boże Narodzenie to dla wielu z nas najpiękniejsze święta w roku. Do biblioteki i świetlicy szkolnej również zawitał świąteczny nastrój. Przez cały grudzień nauczyciele czytali uczniom książki o tematyce zimowo-świątecznej. Rozmawiali na temat zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych. Dzieci wykonywały dekoracje świąteczne np. mikołaje, choinki, gwiazdki do ozdobienia świetlicy. Ubrano choinkę. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy kolędy. Przed świetlicą i w bibliotece zaprezentowano wystawki świąteczne. W bibliotece na czytelników czeka również wystawa książek prezentujących wiersze i opowiadania inspirowane magią Bożego Narodzenia.
      Życzymy wszystkim czytelnikom tym dużym i tym małym, by w czasie przerwy świątecznej udało się znaleźć chwilę na spotkanie z książką.

     • Akcja - Święta

     • Klasa 6a była z wizytą w suwalkim hospicjum, by przekazać pacjentom i pracownikom hospicjum wlasnoręcznie przygotowane ozdoby świąteczne

     • Konkurs Wiedzy o Zawodach

     • 15.12.2023 odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie wiedzy o zawodach organizowanego corocznie przez CECH w Suwałkach
      w tym roku na podium znalazła się Blanka Słabińska

      pani Monika Szpakowska
      - doradca zawodowy SP10

     • Z wizytą u Świętego Mikołaja

     • W przeddzień mikołajek uczniowie klasy 3 d wyruszyli na poszukiwanie prawdziwego Mikołaja.  Odnaleźli go. Ukrył się w „Gwarku” na Pięknej Górze. Teraz już na pewno wszyscy dostaną prezenty.
      Podczas wizyty u Św. Mikołaja dzieci miały trudne zadania do rozwiązania: najpierw dotrzeć do siedziby Mikołaja przez komin, następnie rozwiązać wiele zagadek  oraz przygotować własnoręcznie pyszne pierniki. Nagrodą  za włożony  wysiłek było spotkanie z Mikołajem oraz zabawa w sali Mikołajkowy Zawrót Głowy.
      Wszystkim podobał się pobyt w Gwarku. Może kiedyś jeszcze tam wrócimy?

     • Projekty w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS

     • W ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS .
      Uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich w Suwałkach, zgłaszali projekty. Pozytywną ocenę Szkolnej Komisji uzyskały i zostały dopuszczone do kolejnego etapu, tj. głosowania, dwa projekty. 

      1. Strefa gier – miejscem budowania dobrych relacji.
      Strefa gier powstanie na holu w Szkole Podstawowej nr 10 w Suwałkach. W sferze tej na miękkich pufach lub krzesłach przy małych stolikach, uczniowie będą mieli możliwość zagrać w gry planszowe, karciane, zręcznościowe itp., np. szachy, warcaby, Chińczyk, UNO, DOS, Dobble, Na końcu języka, Domino, mini piłkarzyki, mini cymbergaj itp.
      Strefa gier będzie sprzyjała budowaniu dobrych relacji między uczniami, w tym rozwijać się w nich będzie empatia i wyczulenie na potrzeby innych. Uczniowie będą potrafili łatwiej wyczuć, kiedy należy komuś pomóc lub kogoś wesprzeć. Uczniowie będą szybciej się integrowali, a podczas zabawy grupa osób nauczy się reagowania na potrzeby innych i zbuduje pozytywne relacje.
      Autor i Lider projektu - Nikodem Iwo Pachucki
      - koszt realizacji projektu – 10 000 zł

      2. Strefa Relaksu
      Na jednym z holi w Szkole Podstawowej nr 10 w Suwałkach zostanie utworzona strefa relaksu, w której uczniowie będą mogli odpocząć na miękkich pufach, kanapach, poduszkach, siedziskach. Krótka przerwa między zajęciami może pobudzić kreatywność uczniów. Odpowiednio zagospodarowane miejsce do wypoczynku da możliwość relaksu podczas przerw i zapewni większą efektywność podczas zajęć. Zaaranżowanej przestrzeni znajdą się między innymi: 
      - miejsce do odpoczynku ( np. pufy, kanapy, materace itp);
      - słuchawki pozwalające uniknąć hałasu;
      - miejsce do słuchania muzyki.
      Pragnę zmotywować moje koleżanki i kolegów do tego, aby opiekowali się miejscem przeznaczonym do odpoczynku. Z pewnością zagospodarowanie tej przestrzeni, wspólne planowanie i realizacja projektu wpłyną pozytywnie na integrację środowiska szkolnego oraz poprawią relacje interpersonalne. Uczniowie będą rozwijać umiejętności społeczne, reagować na potrzeby innych. 
      Autor i Lider projektu -Julia Kaźmierowska
      - koszt realizacji projektu – 10 000 zł

      Kolejnym etapem będzie kampania promocyjna i głosowanie uczniów  do 12 stycznia 2024r.
      Uczeń może głosować tylko na jeden projekt i oddać głos tylko jeden raz. Uczniami uprawnionymi do głosowania nad projektami zgłoszonymi w szkole dopuszczonymi do głosowania przez Szkolną Komisję są uczniowie klas IV – VIII  Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich w Suwałkach. 

     • Klasy piąte uczą się bawiąc

     • Klasy piąte naszej szkoły na listopadowych zajęciach informatycznych poznawali tajniki grafiki 3D oraz możliwości robota Photona programując go w aplikacji Scratch.

     • Klasy drugie poznają tajniki druku 3D

     • Klasy drugie naszej szkoły, na listopadowych zajęciach informatycznych, poznawały tajniki grafiki komputerowej 3D. Uczniowie zobaczyli jak projektuje się grafikę, przygotowuje do wydruku oraz mieli okazję zobaczyć drukowanie nutek dla Pani uczącej muzyki w naszej szkole. Przeglądali również niektóre wcześniejsze wydruki naszej drukarki zakupionej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

     • Warsztaty bożonarodzeniowe w klasie 3 d

     • 1 grudnia uczniowie wraz z rodzicami i wychowawczynią spotkali się w świątecznej atmosferze na warsztatach bożonarodzeniowych.
      Podczas warsztatów ozdabialiśmy pierniki, robiliśmy łańcuchy z popcornu oraz przygotowywaliśmy ozdoby z suszonych pomarańczy, jabłek i  złoconych orzechów. Te piękne ozdoby świąteczne wykonane własnoręcznie zawisną na naszej klasowej choince, którą będziemy już niedługo dekorować z klasą 3 b. 
      Zapach pierników, goździków i  suszonych owoców był pięknym wprowadzeniem w okres oczekiwania na upragnione święta.

     • Uczniowie SP10 medalistami Mistrzostw Województwa

     • Nadszedł grudzień, a z nim czas na podsumowanie ciężkiej pracy uczniów klas pływackich naszej szkoły.
      W dniach 01-02.12.2023r  jak co roku na pływalni Aquapark w Suwałkach odbyły się Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w pływaniu, podczas dwudniowej rywalizacji uczniowie klasy 7e i 8b mogli poszczycić się wieloma rekordami życiowymi oraz medalami. Na podium stawali: Kinga Treszczotko, Martyna Moczulska, Varvara Kurok, Lena Krakowska, Karolina Nadzieja, Dawid Kutyło, Krzysztof Tumialis, Jakub Muczyński, Makar Popov.
      Gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszej pracy.

     • Szkolny Konkurs Recytatorski „Wierszykarnia”

     • 30 listopada w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Wierszykarnia”. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VIII, którzy zaprezentowali piękne wiersze polskich poetów.
      Wyniki konkursu
      Kategoria klas IV
      I miejsce –Michał Bołtrukanis, kl. IV c, Julia Lauryn, kl. IV b
      Kategoria klas V 
      I miejsce –Dominika Socińska, kl. V c
      II miejsce –Diana Witman, kl. V c
      III miejsce – Natalia Kruszko, kl.V d
      Kategoria klas VI
      I miejsce –Antonina Szmajda, kl. VI c
      II miejsce –Anita Gałażyn, kl. VI c
      Kategoria klas VII
      I miejsce –Krystian Buraczewski, kl. VII c
      II miejsce –Agata Bączyk, kl. VII e, Oskar Możdżer, kl. VII c
      III miejsce – Julia Panasiewicz, kl. VIIa, Michał Gwiazdowski, kl. VIId, Martyna Moczulska, kl. VIIe, Blanka Socińska, kl. VIId
      Kategoria klas VIII
      I miejsce –Varvara Kurok, kl. VIII b, Makar Popow, kl. VIII b
      Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

     • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     • 21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
      Idea świętowania dnia życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem – ustanowiono World Hello Day. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. 
      Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Propaguje takie wartości jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość.

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece i świetlicy

     • 25 listopada po raz dwudziesty pierwszy obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. W tym roku ten dzień przypadł w sobotę. Dlatego też w naszej szkole świętowaliśmy go przez 2 dni – w czwartek i piątek. W świetlicy dzieci rysowały pluszowe zabawki. Prace zostały wyeksponowane na korytarzu. 
      W bibliotece na wszystkich uczniów czekała wystawka „ Pluszaków” oraz książek, których bohaterem jest miś. Nasze „świetlicowe” dzieci wysłuchały wierszy o misiach oraz pobawiły się w zabawę „stary niedźwiedź mocno śpi”. Wielu uczniów - dużych i małych przyniosło do szkoły swoje pluszowe przytulanki. Największego misia zabrał ze sobą Eryk Jankowski z klasy III D. 
      Uczniowie z klasy I D przyszli z maskotami do biblioteki na pamiątkowe zdjęcie, a Maja Nowialis i Ula Żukowska z klasy IE podarowały swoje misie na wystawę. 

     • Dzień Pluszowego Misia

     • 24 listopada obchodzimy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia.   
      Święto przypada na 25 listopada, co nie jest przypadkową datą. To właśnie tego dnia świętujemy rocznicę powstania pierwszej pluszowej maskotki w kształcie misia. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

     • Spotkanie z Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego

     • Wyjątkowy gość zawitał do Naszej Szkoły, uczniowie oddziałów sportowych mieli możliwość spotkania się z Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Panem Radosławem Piesiewiczem.
      Podczas spotkania młodzież dowiedziała się czym obecnie zajmuje się Polski Komitet Olimpijski, znalazła się także chwila na zadawanie pytań i na wspólne zdjęcia.

     • Zbieramy nakrętki

     • Szkolny Klub Wolontariusza rozpoczął zbiórkę nakrętek na rzecz FUNDACJI ZWIERZĘTA NICZYJE. 
      Nakrętki można przynosić do sali 313

     • Mistrzostwa Suwałk w Szachach

     • W sobotę 18 listopada 2023 r. odbyły się Mistrzostwa Suwałk w ramach Miejskiej Rywalizacji Sportowej. 
      Organizatorem imprezy był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach (fundator pucharów, medali i dyplomów) we współpracy z Klub Szachowy Jaćwież Suwałki. Sędzią głównym zawodów był  Paweł Jaroch we współpracy z sędziami asystentami.
      Zawody były rozgrywane w 3 grupach: Igrzyska Dzieci klasy I-III, Igrzyska Dzieci klasy IV-VI, Igrzyska Młodzieży Szkolnej  w w formule indywidualnej, a najlepsze 4 rezultaty (w tym przynajmniej 1 dziewczyna) były brane do wyników drużynowych.
      Wyniki:

      Klasyfikacja łączna szkół klas I - VIII z uwzględnieniem punktów do rywalizacji sportowej :
      I miejsce  SP nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich w Suwałkach 12
      II  miejsce  SP nr 7 Suwałki 11
      III miejsce Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach 9
      IV miejsce  SP nr 6 Suwałki 6
      V miejsce  SP im. MK Suwałki 3
      VI miejsce  SP nr 2 Suwałki 2

       Igrzyska Dzieci klas  I-III
      SP nr 10 zajęła III miejsce  Szkołę reprezentowali :
      - Kopyra Hanna ,
      - Szulc Agata ,
      -Czarniewska Małgorzata,
      -Dawid Azarewicz,
      - Radoń Krzysztof,
      -Warakomski Piotr,
      - Pietkiewicz Oliwier,
      - Żyżyk Piotr

      Igrzyska Dzieci klas IV-VI
       SP nr 10 zajęła II miejsce Szkołę reprezentowali;
      -Barszczewska Nadia ,
      -Panasiewicz Natalka,
      -Hołodyńska Gabriela,
      -Pupel Kamil,
      -Grgo Filip,
      - Dargiewicz Jan

      Igrzyska Młodzieży Szkolnej klas  VII-VIII
      SP nr 10 zajęła I miejsce  Szkołę reprezentował:
      -Moczulska Oliwia,
      -Wiktoria Kamińska,
      -Doszuta Wojciech,
      -Doszuta Przemysław,
      -Słabiński Bartosz

                                SERDECZNIE WSZYSTKIM GRATULUJEMY

     • XIX Spartakiada Integracyjna Szkół Podstawowych

     • 17 listopada Reprezentacja Naszej Szkoły wzięła udział w XIX Spartakiadzie Integracyjnej Szkół Podstawowych. Jak co roku do startu naszych uczniów przygotował pan Marek Krejpcio. Oprócz pana Marka, opiekunem grupy była pani Joanna Karczewska. Tym razem przygotowania okazały się bardzo owocne – zajęliśmy pierwsze miejsce. Dziękujemy wszystkim uczniom za start i reprezentowanie Szkoły. Ogromne gratulacje z powodu zajęcia pierwszego miejsca. Gratulujemy też pozostałym drużynom startu, zdobytych medali i wspaniałą rywalizację sportową. Za rok znowu się spotkamy i niech wygrają najlepsi.

      Nasi zawodnicy:
      Szyłak Kacper kl. VIII A
      Krzemiński Dawid kl. VIII A
      Doszuta Wojtek kl. VII C
      Barszczewski Krystian kl. VII C
      Taraszkiewicz Gabriel kl. VI A
      Kumiszcza Ricardo kl. VI A
      Dyczewski Alan kl. V A
      Borysiewicz Wojciech kl. V B
      Łuba Krzysztof kl. IV A
      Chomicz Mateusz kl. IV A
      Możdżer Oskar kl. VII C

     • Turniej Suwalskiej Szkolnej Ligi Szachowej

     • W  dniu 28  października  2023  roku    rozpoczął  się  pierwszy   turniej     XXX  Edycji Suwalskiej   Szkolnej Ligi Szachowej.  Uczniowie rywalizowali w dwóch  grupach : w Grupie  A – open  i  w Grupie B – do lat 9  .  W pierwszym turnieju Szkoła Podstawowa nr 10 w Suwałkach  drużynowo zajęła  I miejsce w Grupie B  i  III miejsce w  Grupie A .
      Szkołę reprezentowali:
      Azarewicz  Dawid -  klasa IIIc,
      Rojek Damian  -  klasa IIc,
      Kopyra Hanna -  klasa IIIc 

      Słabiński Bartosz – klasa   VIIe,
      Barszczewska Nadia – klasa Vc,
      Krzesicki Olaf – klasa Vc

      Indywidualnie:
      I miejsce  Azarewicz  Dawid ,
      III miejsce w kategorii dziewcząt – Barszczewska Nadia , Kopyra Hanna
                                       SERDECZNIE  WSZYSTKIM  GRATULUJEMY 

     • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone  w świetlicy i w bibliotece 

     • „Obchody Święta Niepodległości
       to dzień radości i czas wspólnego świętowania”.

      Aby przybliżyć to święto naszym wychowankom, już od początku listopada 
      w świetlicy i w bibliotece prowadzone były różnorodne formy zajęć.  
      W bibliotece uczniowie czytali wiadomości o historii obchodów tego święta. Wykonali kredkami pracę plastyczną – flagę naszego kraju, która ozdobiła korytarz szkolny. Wysłuchali wierszy patriotycznych czytanych przez nauczyciela. Natomiast w świetlicy zapoznali się z symbolami narodowymi 
      – flagą, godłem, hymnem. Uczniowie czytali wiersze patriotyczne swoim kolegom. Tworzyli z różnych klocków biało - czerwone symbole narodowe. 

     • Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

     • 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 105 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki Szkoła do hymnu. Następie odbyła się część artystyczna.

     • „Symbole i atrakcje miast krajów niemieckojęzycznych”

     • Dnia  07.11.2023r. został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Makietowy Języka Niemieckiego
      pt. „Symbole i atrakcje miast krajów niemieckojęzycznych”.

      Uczniowie klas siódmych, którzy pracowali indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych wykazali się pomysłowością, zaangażowaniem i  zdolnościami  plastycznymi.
      Najciekawsze i najbardziej oryginalne prace zostały wyróżnione:
      I miejsce zajął Michał Kisłowski z kl.7e,
      II miejsce uzyskały Julia  Jurkun z kl. 7e i ex aequo  Julia Borsuk  z kl .7a,
      III miejsce  zajęły Wiktoria Kamińska z kl. 7e i  ex aequo  zespół  Hanna Marcińczyk i Oliwia Nowialis z kl.7e.
      Wyróżnienia otrzymali:
      Bartosz Trocki z kl. 7e oraz zespół Blanka Słabińska i Oliwia Moczulska z kl.7d.
      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

     • Zabawy kreatywne w świetlicy szkolnej

     • Dzieci najchętniej uczą się przez zabawę. Dlatego też w świetlicy mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Chętnie prezentują swoje budowle z różnego rodzaju klocków i kart. 
      Zabawy z orgiami dają im wiele radości oraz ćwiczą wyobraźnię przestrzenną. A układanie puzzli uczy koncentracji i skupienia się na jednej rzeczy. Inwencja twórcza naszych dzieci jest niesamowita.