• Uczniowie klas ósmych i roboty SkriBoty

     • Wykorzystując gotowe instrukcje, uczniowie klas ósmych przez wiele godzin samodzielnie składali roboty Skriboty. Po złożeniu każdy robot został poddany sprawdzeniu pod względem poprawności działania.  
      Praca nad robotami wymagała od uczniów ogromnej uwagi, prezyzji, cierpliwości, logicznego myślenia oraz sprawności manualnych. Uczniowie mieli okazję poznać podstawy mechaniki, elektroniki oraz programowania. Prace konstrukcyjne z robotami to świetne połączenie pomiędzy nauką i zabawą i być może będą zachętą do pogłębiania wiedzy z zakresu robotyki, a w przyszłości do ukierunkowania i studiowania w tej dziedzinie.

     • Kreatywność z klockami SKRIKIT

     • Drugoklasiści naszej szkoły konstruowali niezwykłe budowle z klocków SKRIKIT. To więcej niż zabawa, to odkrywanie, rozwijanie wyobraźni dziecięcej, a także rozwijanie umiejętności technicznych i manualnych. Dzięki takim umiejętnościom dzieci rozwijają się wszechstronnie. Klocki SkriKit zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

     • Dzieci chętnie bawią się klockami

     • Dzieci chętnie bawią się klockami różnego rodzaju. Z klocków typu "wafle" zrobiły drogę na koniec świata (ponad 450 klocków), ale zabrakło czasu, żeby się nią pojechać, trzeba było iść na lekcje.

    • Szkolny Konkurs Wiedzy „Święci Ołtarza”
     • Szkolny Konkurs Wiedzy „Święci Ołtarza”

     • 23 listopada 2022 r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy „Święci Ołtarza”. Jego celem jest motywowanie uczniów do poszukiwania autorytetów oraz wzorców postępowania w życiu oraz wprowadzenie dzieci w świat wartości inspirowanych życiem świętych, których wizerunki znajdują się w ołtarzu głównym kościoła p.w. św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach: św. Franciszka z Asyżu, św. Floriana, św. Łukasza i św. Krzysztofa. W konkursie wzięli udział uczniowie klas V i VI.
      I miejsce zajęła Agata Szeliga - uczennica klasy 5C.
      II miejsce zajęli: Maja Szyszkowska – uczennica klasy 5C i Bartosz Słabiński – uczeń klasy 6D.
      III miejsce zajęli: Aniela Baczewska– uczennica klasy 5C i Michał Gwiazdowski – uczeń klasy 6D.
      Serdecznie gratulujemy sukcesów i dziękujemy za zainteresowanie tematyką konkursu.

       

     • Jak zdrowo się odżywiać?

     • 21 listopada uczniowie klas sportowych o profilu pływanie brali udział w szkoleniu dotyczącym prawidłowego odżywiania  zorganizowanym przez Centrum Edukacji Nauczycieli  w Suwałkach.

      Podczas spotkania nasi uczniowie oprócz podstawowych zasad żywienia dowiedzieli się jak ważna jest jakość i systematyczność przyjmowania posiłków oraz płynów w celu osiągnięcia zamierzonych wyników treningowych. Usystematyzowali wiedzę o napojach izotonicznych i szkodliwości popularnych energetyków dla zdrowia sportowców, dzieci i młodzieży.

     • Konkurs "Symbole i atrakcje miast krajów niemieckojęzycznych" 

     • Dnia 23.11.2022r. został rozstrzygnięty konkurs z języka niemieckiego pt. "Symbole i atrakcje miast krajów niemieckojęzycznych " 
      W konkursie wzięło udział 33 uczniów klas siódmych i ósmych, którzy wykonali 26 prac projektowych. 
      I miejsce zajęli
      Zespół Szymon Kisłowski i Mikołaj Cherubin z klasy 8E
      oraz ex aequo
      Aleksandra Wasilewska z klasy 8E 
      II miejsce zajęli: 
      Zespół Nikola Borkowska oraz Gabriela Ostrowska z klasy 8D 
      wraz ex aequo Maciej Tylenda z klasy 8 D 
      III miejsce zajęły: 
      Weronika Witman z klasy 8D oraz ex aequo Ashley Beczkowska z klasy 8 B 
      Wyróżnienie otrzymały: 
      Katarzyna Świacka z klasy 8D
      oraz Aleksandra Rzatkowska z klasy 8D 
      Dziękujemy za udział i serdecznie gratulujemy!!!

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia
      „Miś jest mały i puchaty,
       Miś jest fajny i kudłaty, 
      Miś jest gruby jak ta kula,
      Misia zawsze się przytula.”
      Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Od 1902 roku pluszowe misie  podbiły serca dzieci na całym świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny
      I dlatego też we wtorek, 22 listopada biblioteka i świetlica szkolna zaprosiły uczniów z klas I – II przebywających po południu w świetlicy do wspólnego świętowania Dnia Pluszowego Misia. 

      W bibliotece na dzieci czekały misie - małe, duże, kolorowe.  Każdy z nich był piękny i wyjątkowy. Uczniowie mogli obejrzeć wystawę książek o misiach. Już jutro można je wypożyczyć do domu. Wysłuchali wierszy, których bohaterem był miś. Wykonali wspólną pracę plastyczną. Bawili się przy piosenkach „Stary niedźwiedź”, „Pluszowy miś”, „Jadą , jadą misie”.
               Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.

     • "We wspomnieniach wszyscy mogą żyć wiecznie"

     • "We wspomnieniach wszyscy mogą żyć wiecznie" -taki cytat przyświecał nam podczas "Zaduszek poetyckich", które odbyły się 18 listopada 2022 r. w auli szkolnej. Uroczystość została zrealizowana w ramach działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza prowadzonego pod opieką p. Beaty Zdancewicz i p. Moniki Kamińskiej-Nejfert. Spotkaliśmy się po to, aby zadumać sie nad przemijaniem, kruchością życia, ale z nadzieją, "że mamy jeszcze czas... ". Młodzi wolontariusze recytowali wiersze, a piosenki zaśpiewali członkowie zespołu "Fa-sol-ki" pod kierownictwem p. Moniki Kudeli. W przygotowaniu deklaracji pomogła p. Joanna Karczewska i p. Monika Kudela. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to wydarzenie.

     • Klasa VII a w SOWIE

     • Na początku listopada klasa VII a udała się na zajęcia do Strefy Odkrywania Wyobraźni Aktywności (SOWA) w Suwałkach. Uczniowie samodzielnie eksperymentowali i poznawali zasady fizyki, techniki, geografi oraz matematyki. Zajęcia te zachęcały do  kreatywności i zabawy.

     • 11 XI - Narodowe Święto Niepodległości

     • 11 listopada, to ważny dzień w historii. Po 123 latach Polska powróciła na mapy świata, jako niepodległe państwo. 
      10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Odzyskania Niepodległości, przygotowany przez uczniów klasy 6c, zespół wokalny Fa-sol-la, solistów oraz zespół taneczny pod kierunkiem p. Aldony Bieleckiej, p. Łukasza Nowalskiego, p. Moniki Kudeli oraz p. Alicji Makuchy.

     • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

     • „W historii Polski, tak się składa,
      był kiedyś ponad wiek niewoli.
      Jedenastego listopada
      nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

      I wtedy myśl powstała taka,
      by przez szacunek dla przeszłości,
      ten dzień na zawsze dla Polaka
      pozostał Dniem Niepodległości.”

      W bibliotece szkolnej zaprezentowano uczniom wystawkę dotyczącą 
      11 listopada 1918 roku – jednej z najważniejszych dat w dziejach Polski.

     • Pasowanie na czytelnika

     • Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej odbyło się 07.11.2022 r.  
      To oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona jej czytelników. Dzieci wysłuchały opowiadania Zofii Staneckiej „W bibliotece”, poznały parę wierszy o książce i bibliotece.. Odgadywały bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. 
      Po tym  wprowadzeniu uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. 
      Chcemy, aby biblioteka kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym 
      i przyjaznym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
      Życzymy wszystkim, aby miłość do książek i pasja czytania towarzyszyła Wam na co dzień.

     • Głośne czytanie w świetlicy

     • Czytanie jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu w świetlicy. Dlatego też staramy się, aby spotkania z książką były częste. Jest to dobra okazja do promowania czytelnictwa wśród uczniów najmłodszych klas. Czytanie rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę i uczy myślenia.   

     • Zajęcia artystyczne w klasie 2b

     • 04.11.2022 r. klasa  2 b była na zajęciach artystycznych   w SOK-u. Pod kierunkiem Pani Lidii Żyniewicz robiliśmy piękne, jesienne lampiony. Wydawały się bardzo trudne, ale poradziliśmy sobie. Popatrzcie na nasze sowy

     • Dzień Dyni

     • 31 października grupa Sówki i Pszczółki świętowała razem Dzień Dyni. Zobaczyliśmy z czego składa się dynia, samodzielnie ją wydrążyliśmy. Wysuszone pestki wykorzystaliśmy do zrobienia pięknej, jesiennej pracy plastycznej. Obejrzeliśmy ciekawy film edukacyjny, z którego dowiedzieliśmy się m.in.  jakie są rodzaje dyni, jakie potrawy można z niej przygotować. W związku z nadchodzącym Dniem Wszystkich Świętych wykonaliśmy pracę techniczną (lampiony). Ewelina Wojciechowska i Alicja Makucha

     • Dzień Kundelka

     • 25 października obchodzony jest Dzień Kundelka. Z tej okazji nasze przedszkole odwiedził gość z Fundacji Zwierzęta Niczyje. Pan Kazimierz opowiedział nam czym zajmuje się fundacja, wytłumaczył wiele praktycznych rzeczy związanych z dbaniem o swoich pupili. Na rzecz fundacji każda grupa przekazała zwierzakom karmę. Ewelina Wojciechowska

     • Wyjazd do Siedliska Bogdanka

     • 18 października Sówki i Pszczółki wybrały się do "Siedliska Bogdanka" w pobliskim Leszczewku na zajęcia "Jesień w ogrodzie". Nauczyliśmy się jak dbać o zwierzęta i poznaliśmy wiele jesiennych warzyw. Największą atrakcją było poznanie z bliska procesu ręcznego wyciskania soku z jabłek. Sok z antonówek był przepyszny! Po zajęciach wyhasaliśmy się na tyrolce, torze przeszkód, placu zabaw i w kuchni błotnej.

     • Upamiętniamy tych, którzy zginęli za naszą wolność

     • W piątek 27 października uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza upamiętnili Tych, którzy zginęli za naszą wolność, zapalając znicze. Następnie porządkowali opuszczone i zaniedbane groby na Cmentarzu Komunalnym.  Wcześniej zbierano znicze, by zapalić je na zapomnianych mogiłach. Dziękujemy za zaangażowanie uczniom i wszystkim, którzy wsparli nasze działania, kupując znicze.
      Dziękujemy!  
      Szkolny Klub Wolontariusza.  

     • Laboratoria Przyszłości - lekcje z klockami SkriKit

     • Klocki SkriKit, zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości, znalazły ogromne uznanie i zainteresowanie u uczniów klas drugich naszej szkoły. Dzieci pierwszy projekt wykonały na podstawie dołączonych do klocków plansz. Bardzo świetnie sobie z tym zadaniem poradziły. Zbudowały także dodatkowe, własne konstrukcje.

     • Ślubowanie klas pierwszych

     • 27 października br. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klas I.
      W uroczystości brali udział uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami, rodzicami, P. Dyrektor szkoły mgr Halina Walendzewicz, Wicedyrektor mgr Jolanta Świtaj, zaproszeni goście oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
      W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrekcja szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!

     • Warsztaty z Fundacją Pho3nix Kids

     • Warsztaty z Fundacją Pho3nix Kids!? 3X TAK Aktywnie, sportowo i dużo radości. Gość specjalny- Joanna Mendak. Ogromna duma i pozytywne zaskoczenie. Słuchamy, pytamy, działamy. Sprawdzamy predyspozycje sportowe. Jeden inspirujący dzień, a duża dawka energii. Mamy nadzieję, że do zobaczenia.

     • Kiermasz misyjny - nasz ślad w Afryce

     • W Niedzielę Misyjną 23 października uczniowie naszej szkoły już dziewiętnasty raz zorganizowali w parafii św. Kazimierza Królewicza niezwykły „Kiermasz misyjny”. Celem akcji charytatywnej było włączenie się aktywnie w przeżywanie Tygodnia Misyjnego oraz pomoc dzieciom i młodzieży z Malawi pragnącym podjąć lub kontynuować naukę w szkole.
      W ramach międzynarodowego programu „Adopcja na odległość” umożliwiamy im dostęp do edukacji poprzez długoterminową pomoc materialną.
      Pomoc finansowa przekazana szkole w Afryce przeznaczana jest na:
      - opłacenie czesnego uczniom, których rodzin nie stać na opłaty,
      - pokrycie kosztów utrzymania uczniów w internacie, gdy jest taka konieczność,
      - dożywianie dzieci w szkole,
      - zakup pomocy dydaktycznych, naukowych i sportowych.

      Nasza szkoła uczestniczy w programie od 2000 r. Obejmujemy opieką uczniów ze szkoły w Lilongwe – stolicy kraju. Wspieramy młodzież nie tylko finansowo, ale także nawiązujemy stały listowny kontakt.  Dzielimy się swoimi zainteresowaniami i tym, co dla nas najważniejsze.
      Kiermasz misyjny jest jedną z form odpowiedzi na rosnące potrzeby związane z edukacją dzieci w Afryce. Wszystkim uczniom i rodzicom, którzy upiekli słodkości oraz ofiarodawcom, którzy je zakupili i wsparli swoim wielkim sercem serdecznie dziękujemy.

     • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

     • Uczniowie klas III i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego kla IV-VIII zaprosili nauczycieli na krótką część artystyczną z okazji ich święta. Były wiersze, piosenki oraz sereczne życzenia.  Nauczyciele nagrodzili dzieci gromkimi brawami. 
      Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród, które z rąk Pani Dyrektor otrzymali wyróżnieni nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. 

     • Drodzy Nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi

     • Drodzy Nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi
      Szkoły Podstawowej  nr 10 w Suwałkach,

      z okazji Dnia Edukacji Narodowej 
      składamy Wam wszystkim najserdeczniejsze życzenia:

      - rzeki pięknych kwiatów,
      - wiecznej młodości ,
      - szybkiej i bogatej emerytury,
      - stawiania dobrych ocen,
      - samych dobrych i eleganckich uczniów,
      - większych zarobków,
      - mniej denerwowania się,
      - dużo ryz papieru,
      - smacznej kawusi,
      - cierpliwości do każdej klasy i dużo kasy,
      - zdrowia psychicznego i fizycznego,
      - ciepłych i oświetlonych klas,
      - niezawieszających się komputerów,
      - sprawnego Internetu.

      Za wszystkie trudy i ciężką pracę
      DZIĘKUJE WAM SPOŁECZNOŚĆ UCZNIOWSKA 

     • Gramy i wygrywamy w szachy. Wiek nie gra roli. 

     • 24 września w Suwałkach odbyły się  Indywidualne Mistrzostwa Polski w Szachach  Błyskawicznych 2022-OPEN. 
      W kategorii  OPEN wystartowało: 154 zawodników , a w kategorii  kobiet: 42 zawodniczki.   Szkołę Podstawową nr 10  w Suwałkach reprezentowali uczniowie:

      z klasy IIC  -  Małgorzata Czarniewska -   VI miejsce w kategorii junior U10,  Dawid Azarewicz - VIII miejsce w kategorii junior U10,
      Piotrek Żyżyk -  IX miejsce w kategorii junior U10,
      z klasy IIIC - Szymon Szyszkowski - XVI miejsce  w kategorii junior U10, 
      z klasy VIC: Przemysław Doszuta -  XIX miejsce  w kategorii junior U12, Wojciech Doszuta - XX miejsce w kategorii junior U12,
      Szymon Kamiński -XXII miejsce w kategorii junior U12.   
      SERDECZNIE  GRATULUJEMY  

     • Zajęcia artystyczne w klasie IIb

     • 7.10 klasa IIb uczestniczyła w zajęciach artystycznych w pracowni rękodzieła w SOK-u . Dzieci wykazały się dużą kreatywnością wykonując jesienne liście metodą makramy. 

      Dziękujemy Pani Lidio ♥️

      A oto nasza relacja