• Dziękujemy za dar serca

          •  Centrum Aktywności Społecznej "Pryzmat" podarowało Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich w Suwałkach metalowe serce. Zapełniamy serducho plastikowymi nakrętkami. Dochód ze zbiórki będzie przeznaczony na leczenie i rehabilitację uczennicy naszej szkoły Pauliny Prokopowicz. 
            Dziękujemy  za dar serca.

          • Wycieczka do Białegostoku

          • 18 maja uczniowie z klas VIa, VIb i VIIa byli na wycieczce w Białymstoku. Odwiedzili Epi - Centrum Nauki, gdzie dzięki interaktywnym eksponatom i stanowiskom doświadczalnym każdy mógł zgłębić tajniki otaczającego świata. To wyjątkowe i pasjonujące miejsce, gdzie nauka spotyka się z zabawą, rozbudzając kreatywność. Następnie odwiedzili Stadion Miejski, gdzie mogli podziwiać galerię zdjęć, medali oraz wystawę koszulek i pamiątek Tomasza Frankowskiego, a także przyjrzeć się treningowi piłkarzy. Kolejnym punktem wycieczki był Pałac i Ogrody Branickich - obecnie siedziba władz Uniwersytetu Medycznego. Uczniowie mieli okazję obejrzeń mieszczące się tam Muzeum Historii Medycyny i Farmacji oraz poznać historię tego miejsca dzięki prezentacjom multimedialnym oraz wystawom mieszczącym się w pałacowych piwnicach.

            Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, gdzie w kilku salach wystawowych prezentowana jest przyroda północno - wschodniej Polski, m.in. skamieniałości z osadów polodowcowych, zwierzęta chronione i charakterystyczne dla Podlasia, skały i minerały i wiele innych. Wycieczka zakończyła się wizytą w białostockim zoo. Pogoda i humory dopisały, a wspólnie spędzony czas na nauce, zabawie i integracji na pewno nie był czasem straconym.

          • Uroczyste podsumowanie wojewódzkich konkursów przedmiotowych

          • W poniedziałek, 16 maja 2022 w Białymstoku, odbyło się uroczyste podsumowanie wojewódzkich konkursów przedmiotowych, przeprowadzonych w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2021/2022 roku. 
            W roku szkolnym 2021/2022 tytuł laureata konkursu przedmiotowego uzyskało 256 uczniów szkół podstawowych a wśród nich jest 2 uczniów naszej szkoły. 
            Mateusz Piotr Kusek – laureat Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego,  
            Hanna Chodkiewicz – laureatka Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. 
            oraz Olaf Franciszek Piszka – finalista Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego. 
                                                                            GRATULUJEMY !!! 

            W tym roku w szkołach podstawowych województwa podlaskiego przeprowadzono 13 konkursów przedmiotowych. Do stopnia szkolnego konkursów przystąpiło ponad 14 tys. uczestników z 303 szkół podstawowych. Do stopnia rejonowego zakwalifikowano 1517 uczestników, do stopnia wojewódzkiego – 438.

          • 3 MAJA

          • W tym roku mija już 231 lat od radosnego majowego dnia, kiedy wołano: „WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM! WIWAT WSZYSTKIE STANY! 3 Maja to dzień, w którym warto  uzmysłowić sobie rolę i znaczenie takich słów, jak: Ojczyzna, Patriotyzm. Daje on  też możliwość zapoznania się z  faktami z historii Polski, często przez nas zapomnianymi. W załączeniu trzy prezentacje

            przygotowane przez uczniów klas 8, Zofię Hołub, Nikolę Górską, Kacpra Domalewskiego, Franciszka Chrulskiego oraz Michała Wiśniewskiego i Dawida Szukajta.

            3maja_1.pdf

            3maja_2.pdf

            3maja_3.pdf

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          • 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, którego celem jest promocja czytelnictwa. Jest to święto wszystkich czytelników, bibliofilów i miłośników książek. W związku z tym w bibliotece szkolnej wykonano wystawkę promującą czytelnictwo oraz 28.04. odbyło się w  spotkanie dzieci z grupy „0” A. 

            Uczniowie wysłuchali wierszy o książkach i ich  poszanowaniu. Rozwiązywali baśniowe zagadnki. Dobrze bawili się malując wspólnie postacie z bajek. Zwiedzili pomieszczenia biblioteki i obejrzeli stroje używane do teatrzyków. 

            Nauczyciele bibliotekarze.

          • Witaj Maj! Grupa RYBKI

          • Witaj majowa jutrzenko,
            Świeć naszej polskiej krainie,
            Uczcimy Ciebie piosenką, Która w całej Polsce słynie.
            Witaj Maj! Trzeci Maj, u Polaków błogi raj!

          • Majowe święta

          • Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. Przed nami trzy bardzo ważne święta dla wszystkich Polaków.

            1 Maja
            Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

            2 Maja
            Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

            3 Maja
            Uchwalenie Konstytucji - Święto Narodowe

            1 Maja zapisał się jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tego dnia jednoczą się ze sobą  wszyscy ludzie pracy.

            2 Maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto obchodzimy  od 2004 roku. Wcześniej było zabronione. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 
            Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. W czasach PRL-u tego dnia zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. W tym dniu w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

            3 Maja to 231 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Była to pierwsza konstytucja europejska, a druga na świecie. Twórcy jej stawiali sobie za cel naprawę państwa i podźwignięcie z upadku. Konstytucja 3 maja należy do tych aktów prawych, ważnych i wielkich, które stanowią fundament i punkt odniesienia dla wszystkich najważniejszych wydarzeń historii Polski. Po ponad 200 latach pamiętamy, szanujemy, świętujemy, bo była naszą własną konstytucją, nadzieją wielu pokoleń na lepsze życie, aktem patriotyzmu, odpowiedzialności za losy kraju i narodu. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zabronione. Święto to zostało przywrócone  dopiero w 1990 roku.

            Na majowe święta Polacy wywieszają biało - czerwone flagi. W tych dniach powiewają przed naszymi domami, z naszych okien i balkonów. Możemy cieszyć się w ten sposób  z odzyskanej wolności.

          • Konkurs recytatorski "Śladami Marii Konopnickiej"

          • 29.04.2022 r. odbył się konkurs recytatorski "Śladami Marii Konopnickiej", gdyż w 2022 roku obchodzimy 180-tą rocznicę urodzin wielkiej polskiej poetki, publicystki i tłumaczki, jednej z największych pisarek literatury polskiej.

            Oto wyniki:
            I miejsce zajęli:
            * Magdalena Wilczewska, grupa MOTYLKI
            * Amelia Krzesicka, grupa SŁONIKI
            * Zofia Syberska, grupa PSZCZÓŁKI
            * Nikola Galicka, grupa RYBKI
            Wyróżnienia, zaś otrzymali Emilia Panasiewicz, Maja Krzesicka, Zofia Gutowska, Michalina Socińska, Oliwia Andruszkiewicz-Ileniec, Julia Dębska, Marlena Prószyńska. 
            Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali dyplomy i słodkie niespodzianki. 
            Organizatorzy: Wioleta Rogowska, Katarzyna Daniłowicz.

          • Szkoła Podstawowa nr 10 w Suwałkach dwukrotnym wicemistrzem województwa w pływaniu

          • 23.04.20022r. na pływalni w Augustowie odbył się finał wojewódzki Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej w pływaniu drużynowym chłopców i dziewcząt. 
            Dziewczęta zespołowo zdobyły dwukrotnie tytuł wicemistrza województwa natomiast chłopcy również dwukrotnie zajęli wysokie III miejsce.

            Indywidualnie na podium stanęli:
            II miejsce 50m st. dowolnym – Kinga Truchan kl. 7d
            II miejsce 50m st. klasycznym – Nikola Barszczewska kl. 6b
            III miejsce 50m st. motylkowym – Kinga Treszczotko kl. 5e
            II miejsce 50m st. grzbietowym – Alan Szmajda kl. 6b
            III miejsce 50m st. motylkowym – Krzysztof Tumialis kl. 6b
            II miejsce 50m st. motylkowym – Mateusz Kusek kl. 8e
            III miejsce 50m st. klasycznym – Olaf Piszka kl.8e  
            Sztafety 6x25m stylem dowolnym:
            II miejsce dziewczęta w składzie: Martyna Moczulska, Kinga Treszczotko, Nikola Barszczewska, Maja Żelazko, Julia Kaźmierowska, Kinga Truchan
            Sztafety 6x50m stylem dowolnym:
            II miejsce dziewczęta w składzie: Nicola Walendzewicz, Aleksandra Rzadkowska, Oliwia Fiszer, Żaneta Kulikowska, Maja Raczyło, Wioleta Kutyło
            III miejsce chłopcy w składzie: Mateusz Kusek, Olaf Piszka, Wiktor Łukaszewicz, Bartosz Żelazko, Bartosz Bizoń, Alan Bolesta

          • List do Rodziców „Dlaczego warto czytać książki”

          • Drodzy Rodzice!

                        Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości.

                        My dorośli musimy pokazać im, że czytanie jest wielką przyjemnością i że również dzięki czytaniu można rozwiązywać codzienne problemy.
                        Z książką zwiedzamy świat, poznajemy innych ludzi, nowe miejsca i kultury. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo. Książki to kopalnie wiedzy i wszelakiej mądrości, dlatego warto z nimi obcować jak najczęściej.

                        Zależy nam wszystkim, by każde dziecko wyrosło na człowieka mądrego, otwartego na ludzi, samodzielnego i dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie. To świat,
            w którym wszechobecne i atrakcyjne dla młodych ludzi są: telewizja, Internet, smartfon.
            Nie pozwólmy dzieciom uzależnić się od nich. Musimy wskazać im inne możliwości spędzania czasu wolnego.
                        Nauczyciele bibliotekarze zachęcają uczniów do przychodzenia i korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Argumentów przemawiających za rozwijaniem nawyków czytelniczych jest wiele.

            Kto czyta:

            • ma mniejsze problemy ze skupieniem uwagi
            • szybciej zapamiętuje nowe informacje
            • osiąga lepsze wyniki w nauce
            • ma mniej trudności z pisaniem prac na podany temat
            • powiększa swój zasób słownictwa
            • umie poprawnie wyrażać swoje myśli i uczucia
            • łatwiej kojarzy fakty
            • robi mniej błędów ortograficznych
            • ma mnóstwo tematów do rozmów
            • więcej wie.

                        Drodzy Rodzice, zachęcamy Was gorąco, abyście rozwijali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych dzieci.
                        Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że nasza biblioteka niedługo wzbogaci swój księgozbiór o nowe pozycje zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

                                                                                                         

                                                                                                                      Nauczyciele bibliotekarze

            Suwałki, 21.04.2022 r.

          • Radosnych Świąt

          • Radosnych Świąt Wielkanocnych
            wypełnionych nadzieją budzącej się 
            do życia wiosny i wiarą w sens życia
            życzy Grupa Rybki
            z Panią Wiolą  i Panią Kasią :)

          • Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną w języku obcym Easter cards

          • Zwycięzcami konkursu zostali
            1. Monika Wójtowicz i Paulina Prokopowicz - kl. VB
            2. Nikola Ewko -kl. VIB
            3. Julia Rucińska - kl. VB
            Oceniano oryginalność artystyczą, staranność wykonania oraz poprawność językową.
            Kartki można obejrzeć na korytarzu, przy bibliotece szkolnej.

            Iwona Jóźwiak i Teresa Kozłowska

        • Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
          • Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

          • 7 kwietnia 2022r uczniowie klas siódmych i ósmych rywalizowali w Szkolnym konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych. Zadaniem było rozwiązanie testu sprawdzającego wiadomości w zakresie szeroko pojętej kultury i obyczajów krajów anglojęzycznych (Wielka Brytania, USA, Kanada, Australia), geografii, historii, literatury i życia codziennego: stolice, popularne miasta, zabytki, dawni i obecni przywódcy, sławne osoby i postaci fikcyjne, święta …
            Wśród najlepszych okazali się:
            I miejsce - Nikola Góral, Bartosz Szczepanik z kl. VIIId
            II miejsce – Aleksander Plauszta z kl. VIIId
            III miejsce – Dawid Skonieczny z kl. VIIIe

            Gratulujemy zwycięzcom!!! 

            Dorota Karmiłowicz i Marzena Wolska

             

          • Pierwsza pomoc przedmedyczna w klasach III

          • "Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielić pierwszej pomocy, ocaliło by to milion ludzi rocznie."
            Kolejny raz w naszej szkole odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Celem tych zajęć jest wyposażenie uczniów w podstawową wiedzę o zachowaniu się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

            Serdecznie dziękujemy lekarzowi Krzysztofowi Murawko i studentom ratownictwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu. W geście solidarności i wsparcia osób z zaburzeniami ze spectrum 2 kwietnia cały świat zapala się na niebiesko. W naszej szkole również nie zabrakło niebieskich akcentów i symboli Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. 

          • Szkolny Konkurs Recytatorski

          • 29 marca 2022r. w Szkole Podstawowej nr 10 odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Marii Konopnickiej. Wzięło w nim udział 20 uczniów z klas IV-VI. Komisja w składzie – Katarzyna Bołtrukanis, Bożena Fabisiak, Beata Zdancewicz i Bogdan Kościuch po wysłuchaniu recytacji przyznała następujące miejsca:
            I miejsce – Barbara Kłusowska, kl. IV c, Monika Wójtowicz, kl. 5b
            II miejsce – Nikola Barszczewska, kl. VI b, Kinga Treszczotko, kl. Ve, Agata Szeliga, kl. IVc
            III miejsce – Blanka Kardel, kl. V b

            Pozostali uczestnicy konkursu:
            Oliwia Kowalczyk, kl. Va
            Kacper Ryszkiewicz, kl. Va
            Nadia Jurkun, kl. Vb
            Paulina Prokopowicz, kl. Vb
            Aleksandra Brzozowska, kl. Vc
            Magdalena Nadziejko, kl. Vc
            Krystian Buraczewski, kl. Vc
            Szymon Kamiński, kl. Vc
            Helena Malinowska, kl. Ve
            Julia Jurkun, kl. Ve
            Gabriel Taraszkiewicz, kl. IVa
            Lena Kiempisty, kl. IVa
            Kornelia Sienkiewicz, kl. IV b
            Maja Szyszkowska, kl. IV c